Erinevus lehekülje "Aeg" redaktsioonide vahel

Allikas: Keeleteaduse wiki
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
35. rida: 35. rida:
(EKG 1993: 74–79)
(EKG 1993: 74–79)


Neile neljale ajavormile lisandub preteeritum (üldminevik), mida kasutatakse tingivas ja kaudses kõneviisi. Preteeritum väljendab, et sündmus on toimunud enne kõnehetke, kuid ei täpssuta, kas tegemist on imperfekti, perfekti või pluskvamperfektiga (''Ta '''olevat''' seda raamatut lugenud''). (EKG 1993: 79) Eraldi tuleviku ajavormi eesti keeles ei ole, selle asemel kasutatakse preesensit (EKG 1993: 76) (''Ma '''loen''' seda raamatut homme; Ma hakkan seda raamatut lugema'').
Neile neljale ajavormile lisandub preteeritum (üldminevik), mida kasutatakse tingivas ja kaudses kõneviisi. Preteeritum väljendab, et sündmus on toimunud enne kõnehetke, kuid ei täpssuta, kas tegemist on imperfekti, perfekti või pluskvamperfektiga (''Ta '''olevat''' seda raamatut lugenud''). (EKG 1993: 79) Eraldi tuleviku ajavormi eesti keeles ei ole, selle asemel kasutatakse preesensit (EKG 1993: 76) (''Ma '''loen''' seda raamatut homme; Ma '''hakkan''' seda raamatut lugema; Ma '''kavatsen''' seda raamatut lugeda'').





Redaktsioon: 5. november 2022, kell 16:06

Aeg (ingl k tense) on verbi grammatiline kategooria, mis näitab verbi poolt väljendatud sündmuse ajalist paiknevust kas kõnehetke või mõne teise sündmuse suhtes. Kui sündmus ise ja lähtehetk, mille suhtes seda kirjeldatakse, on samaaegsed, on tegemist absoluutse ajaga. Kui sündmus ja tema lähtehetk ei ole samaaegsed, on tegemist relatiivse ajaga. Lähtuvalt sündmuse toimumise positsioonist selle lähtehetke suhtes jagunevad aja kategooria liikmed kolme suuremasse gruppi: olevik (sündmus toimub kõnelemisega samaaegselt), minevik (sündmus toimus enne kõnelemist), tulevik (sündmus toimub pärast kõnelemist). (EKG 1993: 74–75)

Lisaks grammatilistele ajavormidele on ajaliste seoste väljendamiseks ka palju leksikaalseid vahendeid (varsti, hiljem, siis, seejärel, täna, eelmisel nädalal, järgmisel aastal, esmaspäeval, pärast tunde), kuid need ei kuulu aja kui grammatilise kategooria alla (Kroeger 2005: 147). Piiripealne juhtum on nt abitegusõnad (Kroeger 2005: 148), millega mitmed indoeuroopa keeled markeerivad tulevikku (ingl I will read the book, sks Ich werde das Buch lesen, rts Jag ska läsa boken). Puhas grammatiline tulevik leidub vaid vähestes indoeuroopa keeltest, nt prantsuse keeles (Dahl, Velupillai 2013) (Je lirai le livre).

Eesti keele ajavormid

Eesti keeles on aja kategoorial indikatiivis neli liiget:

Aeg Funktsioon Näide
Preesens (olevik) sündmus toimub kõnehetkega samaaegselt (st mitte minevikus ega tulevikus) Ma loen täna raamatut.
Imperfekt (lihtminevik) sündmus toimub enne kõnehetke Ma lugesin eile raamatut.
Perfekt (täisminevik) 1) sündmus toimub enne kõnehetke, kuid on kõnehetke seisukohast relevantne

2) sündmus algas varem, kuid kestab ka kõnehetkel edasi

1) Ma olen selle raamatu juba läbi lugenud.

2) Ma olen seda raamatut juba kuu aega lugenud.

Pluskvamperfekt (enneminevik) sündmus toimub enne kõnehetke ning seda seostatakse mingi teise sündmsuega, mis ajaliselt toimus esimese sündmuse vahel ja kõnehetke vahel Ma olin enne filmi nägemist raamatut lugenud.

(EKG 1993: 74–79)

Neile neljale ajavormile lisandub preteeritum (üldminevik), mida kasutatakse tingivas ja kaudses kõneviisi. Preteeritum väljendab, et sündmus on toimunud enne kõnehetke, kuid ei täpssuta, kas tegemist on imperfekti, perfekti või pluskvamperfektiga (Ta olevat seda raamatut lugenud). (EKG 1993: 79) Eraldi tuleviku ajavormi eesti keeles ei ole, selle asemel kasutatakse preesensit (EKG 1993: 76) (Ma loen seda raamatut homme; Ma hakkan seda raamatut lugema; Ma kavatsen seda raamatut lugeda).


Kasutatud kirjandus

EKG 1993 = Eesti keele grammatika 1993. Peatoimetaja Mati Erelt. Tallinn: Eesti Keele Instituut.

Kroeger, Paul R. 2005. Analyzing Grammar. Cambridge University Press.